Zavetje

7. september 2022
Z ženo sva bila nekoč v ljubkem starem obmorskem hotelu z velikimi drsnimi okni in debelimi kamnitimi zidovi. Neko popoldne je vihar divjal skozi regijo, penil je morje in se zaganjal v okna kot jezne pesti na vrata. A imela sva mir. Tisti zidovi so bili tako močni in temelj hotela tako trden! Medtem ko so zunaj divjali viharji, je bila najina soba zavetje.
Zavetje je pomembna tema v Svetem pismu, če začnemo pri samem Bogu. »Kajti bil si zavetje siromaku,« pravi Izaija o Bogu, »zavetje ubožcu v njegovi stiski, zatočišče pred viharjem« (Iz 25,4). Poleg tega je zavetje nekaj, kar je bilo Božje ljudstvo in ki ga mora nuditi, najsi gre za Izraelova stara zavetna mesta (4 Mz 35,6) ali pa za izkazovanje gostoljubnosti »tujcem« v stiski (5 Mz 10,19). Ta ista načela nas lahko vodijo danes, ko humanitarne krize zadenejo naš svet. V takšnih trenutkih molimo, da bi Bog zavetja uporabil nas, svoje ljudstvo, da bi pomagali ranljivim najti varnost.
Vihar, ki je zadel najin hotel, je naslednje jutro izginil in nam pustil mirno morje in toplo sonce, zaradi katerega so galebi sijali. To je podoba, ki se je oklepam, ko mislim na tiste, ki se srečujejo z naravnimi katastrofami ali bežijo pred »nasilnimi« režimi (Iz 25,4); da bi nam Bog zavetja dal moč, da jim pomagamo najti varnost zdaj in svetlejši jutri!
— Sheridan Voysey

V razmislek

Kdaj ste poiskali zavetje v Bogu ali ga našli pri njegovem ljudstvu? Kako lahko sodelujete pri pomoči tistim, ki se danes soočajo s krizo?
Bog zavetja, daj moč svojemu otroku, da bo pomagal tistim v stiski najti zavetje in upanje.

Berilo

Iz 25,1–9

Ključna vrstica

Kajti bil si zavetje siromaku, zavetje ubožcu v njegovi stiski, zatočišče pred viharjem. Iz 25,4