Neobičajno obdobje

10. september 2022
Kljub temu, da je večino svojega življenja živel kot pogan, je rimski cesar Konstantin (272–337) uvedel reforme, ki so ustavile sistematsko preganjanje kristjanov. Uvedel je tudi koledar, ki ga uporabljamo, in razdelil vso zgodovino v čas »pred Kristusom« (angl. BC, pred Kristusom) in »po Kristusu« (angl. AD ali v letu Gospodovem).
Gibanje za spremembo teh zgodovinskih oznak časa v posvetne je spremenilo oznake v čas »pred našim štetjem« in »po našem štetju«. Nekateri ljudje to omenjajo kot še en primer, kako želi svet izločiti Boga.
A Bog ni šel nikamor. Ne glede na ime se naš koledar še vedno osredotoča na resničnost o Jezusovem življenju na zemlji.
V Svetem pismu je knjiga Estera nenavadna v tem, da nikjer specifično ne omenja Boga. A zgodba, ki jo pripoveduje, govori o Božji odrešitvi. Judje so, pregnani iz domovine, živeli v deželi, ki je bila brezbrižna do Boga. Mogočen vladni uradnik jih je hotel vse pobiti (Est 3,8–9.12–14). A po kraljici Esteri in njenem bratrancu Mordohaju je Bog rešil svoje ljudstvo, kar Judje še danes proslavljajo na praznik purím (9,20–32).
Ne glede na to, kako se svet zdaj odloči odzvati nanj, je Jezus spremenil vse. Uvedel nas je v nenavadno obdobje – polno pristnega upanja in obljube. Samo pogledati moramo okrog sebe. Videli ga bomo.
— Tim Gustafson

V razmislek

Kako se odzovete na primere, ko se zdi, da je Bog pregnan? Na kakšne načine ga vidite danes?
Oče, hvala za resničnost tvojega Sina Jezusa, ki je spremenila zgodovino.

Berilo

Est 9,20–23.29–32

Ključna vrstica

Kar so začeli opravljati in kar jim je Mordohaj pisal, so Judje sprejeli kot stalno navado. Est 9,23